Arama Motoru Optimizasyonu

Site ve uygulamalarınızın güncel SEO teknikleri ile ön sıralarda olmasını sağlayın

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), organik arama motoru sonuçları aracılığıyla web sitenize trafik miktarını ve kalitesini artırma uygulamasıdır. Arama Motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.

Kullanıcı sorgularının alaka düzeyi baz alınarak derecelendirilen ve sıralanan sayfalar üst sıralarda yer aldıkça tıklanma olasılığı artar.

Tüm web ağında yer alan milyarlarca doküman, sayfa, dosya, haber, videolar ve görsellerin taranması ve dizine eklenmesi sonucu her sayfa kendine arama sonuçlarında bir sıralama edinir. Bu tarama ve dizine ekleme araçları web sitenizin sayfalarını tek tek ziyaret eder ve kullanıcıların ihtiyaçlarına ne derece cevap vereceğini tahmin ederek sonuçlarda sıralanır. Ne kadar iyi düzenlenmiş, optimize edilmiş sayfalara sahipseniz görünürlük şansınız o kadar artar.

 

Web Sitemin Neden SEO’ya İhtiyacı Var?

Hedeflerin var olduğu, satış rakamlarını katlayarak faaliyet gösterdiği sektörde devleşmek isteyen işletme sahiplerinin bu alanda ciddi yatırımlar yapması gerekiyor. Dünyanın en kaliteli ürünlerine sahip olan bir mağazaya hiç müşteri ziyareti olmazsa ürünlerin ne kadar kaliteli olduğunun hiçbir önemi kalmayacaktır.

Arama motoru kullanıcıları bir ürün, hizmet veya bilgiye ulaşmak için arama yaparlar. Arama motorları, arama sorgularına göre alakalı siteleri bir liste halinde kullanıcıya sunarlar. Arama sonuçları sayfasında sıralama yaparken alakalı siteler ile ilgili birçok kriter değerlendirilir. Arama motorlarının gerçek amacı, kullanıcı deneyimini geliştirmek olduğu için kullanıcıyı tatmin edecek siteler daha üst sıralarda bulunur. Arama sonuçları sayfasında yüksek bir sıralamaya sahip olmak beraberinde yüksek web sitesi trafiği getirir. Bu şekilde siteniz daha kolay bulunur hale gelir ve ziyaretçi sayınız artar. SEO ile web sitenizi üst sıralara taşıyarak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

SEO’nun nihai hedefi hem kullanıcılar hem de arama motorları için olabildiğince kolay bulunabilir içeriklere sahip olmak olarak düşünülebilir. Bir web sayfasının ne hakkında olduğunu anlamak, sayfayı uygun anahtar kelimelerle tanımlamak ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayacak şekilde kullanışlı ve anlaşılabilir hale getirmek arama motoru optimizasyonunun temelini oluşturur.

 


SEO’yu Oluşturan Temel Elementler

Arama Motoru Optimizasyonu kavramının ilk ortaya çıktığı zamanlarda anahtar kelime kullanımı SEO ile neredeyse eş anlamlıydı. Bir sayfanın var olup olmaması, arama motorlarının web sayfasının içeriği hakkında bilgi bulması ve anlayabilmesi için bir web sitesindeki belirli, doğru anahtar kelimeleri kullanmaya bağlıydı.

Günümüzde ise arama motorları çok daha komplike bir hale geldi. Anahtar Kelime faktörü hala çok önemli olsa da Alaka Düzeyi . Kullanıcıların aramaları sonucu ziyaret ettiği sitenizin Alaka Düzeyi bir sonraki gösterimlerde kullanıcı deneyimine bağlı olarak sizi daha iyi veya daha kötü bir yere taşıyabilir.

Arama motorlarını sizden beklediği temel ölçütleri karşılayan sayfaların içeriği şöyledir:

  • Kullanıcı Dostu; İçerik okunabilir mi? Siteniz kolayca gezilebilir bir şekilde organize edilmiş mi? Gereksiz bağlantılarla dolup taşıyor mu?
  • Benzersiz; Sitenizde var olan içeriklerin başka bir kaynaktan alınıp kopyalanması, çoğaltılması arama motoru sonuçlarında yer almasını negatif şekilde etkileyebilir.
  • Yetkili ve Güvenilir; İçeriğiniz belirli bir konuyla ilgili bilgi için güvenilir bir kaynak olarak değerlendiriliyor mu?
  • Kullanıcı Arama Amacına Göre Düzenlenmiş; Kaliteli içeriği yaratmanın ve optimize etmenin bir parçası da kullanıcıların beklentilerini karşılamaktadır. İçerik konuları sıralandıkları arama sorgularıyla aynı düzende getirilmelidir.

Bu durumda 3 madde ile SEO’nun sonuçlarını özetleyebiliriz.

  • Trafik Kalitesi: Arama sonuçlarından sizi bulan bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde aradığı ve sizin bulacağını vadettiğiniz sonucun gerçekten orada olmasını ifade eder. Örneğin; Apple bilgisayar arayan bir kişiye elma satmayı teklif ederseniz bu çok da kaliteli bir trafik olmayacaktır.
  • Trafik Miktarı: Arama motoru sonuç sayfasından sitenizi bulan doğru kullanıcıların organik trafiği arttıkça sıralamanız günden güne daha iyi bir performans gösterecektir.
  • Organik Sonuçlar: Reklamlar, anahtar kelimeler ile yapılan aramaya bağlı olarak, çıkan sonuçların büyük bir bölümünü oluşturuyor. Organik trafik herhangi bir ödeme yapmadan alınan trafiği ifade eder.

Pazarlama departmanları için bir mecra olarak internet, özellikle de arama motorları, tüketicilere ulaşmak ve bir markayı inşa etmek için en önemli alandır. Web siteleri arama motorlarında sıralama için rekabet eder ve ancak SEO konusunda bilgi ve tecrübeye sahip olanlar artan trafik ve üst sıralarda görünürlük avantajlarından yararlanırlar.

Arama motorları, sitenizin içeriğini nasıl anlayabilecekleri ve tarayabilecekleri konusunda sınırlıdır: Sitenizi metin ve html gibi basit şekillerde görebilirler. Arama motorlarının doğal olarak ve kolayca tarayabileceği, anlayabileceği içeriği nasıl yapılandıracağını ve yazacağımızı iyi biliyoruz. Aynı zamanda arama motorlarının tarayamayacakları şeyler hakkında da onlara yardımcı olmakta oldukça iyiyiz.

Yaptığımız site hızı optimizasyonu çalışmaları ile sayfa açılma hızlarında %300’e varan artış sağladık. Hızdaki gelişme kullanıcı deneyimini ve hemen çıkma oranlarını iyileştirirken, Arama motoru algoritmaları tarafından da sıralama artışı ile ödüllendirildiler.

 

Bize ulaşın, bir göz atalım!