Clickteller

Veri Odaklı Online Pazarlama Çözümleri

Excel Vlookup, Index, Match Fonksiyonları

150 150 hossman

Merhaba arkadaşlar,

Dijital pazarlama kampanyaları ve web analizi raporları hazırlarken en çok ihtiyaç duyduğum fonksiyonlar olan Vlookup, Index ve Match hakkında bildiklerimi aktarmak isterim.

Çok sayıda verinin karşılaştırılması, bir hücredeki bilginin farklı bir dizinin içinde bulunması gibi durumlarda kolaylık sağlamaktadır. Bu fonksiyonlar sayesinde saatler sürecek arama, eşleştirme gibi işlemleri çok kısa sürelerde tamamlayabilirsiniz.

Öncelikle Vlookup fonksiyonunun çalışma prensibini anlayalım.

Vlookup

VLOOKUP(lookup_value,table_array,col_index_num,range_lookup)

lookup_value : aranacak değer

table_array : değerin aranacağı dizi

col_index_num : fonksiyonun dizideki kaçıncı sütunu değer olarak geri döndüreceği

range_lookup : tam eşleşme / yakın eşleşme seçimi (FALSE / TRUE)

Örnek bir dizi ve değer üzerinden bakmak istersek;

Untitled

Fonksiyon Müşteri 11 değerini sol taraftaki tablonun içinde arıyor, dizide Müşteri 11 değerini bulduğu satırındaki, ikinci sütundaki değeri döndürüyor.

Böylelikle, 11 numaralı müşterinin telefon numarasını elde edebiliyoruz.

Untitled2

Bu fonksiyonu daha fazla veriyi birbiri ile karşılaştırmak için de kullanabilirsiniz. Fonksiyonun bulunduğu kutucuğun sağ alt tarafına çift tıkladığınızda formül diğer satırlar için de geçerli olacaktır.

Untitled3

Yukarıdaki örnekteki gibi, müşterilerin tersten listelenmesi durumunda, doğru telefonların hepsi fonksiyonun dönüş değeri olarak hücrelere yerleşecektir.

Index ve Match İkilisi

Vlookup, çalışma prensibi gereği daha fazla karşılaştırma işlemi yaptığı için, çok uzun dizilerde uygulandığında yüksek performans harcamakta ve uzun süre gerektirmektedir. Yüzbinlerce satırdan oluşan bir dizide yüzbinlerce arama yaparsanız, Excel’in işlemleri bitirmesi saatler hatta günler alabilir.

Bu süreyi bir miktar da olsa kısaltmak adına, bir alternatif olan Index ve Match fonksiyonlarınından da bahsetmek isterim.

Match Fonksiyonu

MATCH(lookup_value, lookup_array, [match_type])

lookup_value : aranacak değer

lookup_array : aranacağı sütun

match_type : tam eşleşme / yakın eşleşme seçimi (FALSE / TRUE)

Untitled

Match fonksiyonunu Vlookup fonksiyonundan ayıran temel özellik, üst tabloda da göreceğiniz gibi aramanın sadece bir sütunda yapılabilmesi. Ayrıca fonksiyon, değer olarak hücredeki değeri değil, bulduğu satırın indisini geri döndürür.

Index Fonksyionu

INDEX(array, row_num, [column_num])

array : dizi

row_num : satır indisi

column_num : sütun indisi

Index fonksiyonu bir diziye bakar, satır ve sütun indislerini kullanarak bu dizide bulduğu hücredeki değer geri döndürür.

123123

Birlikte kullanıldıklarında, Match ile satır indisi bulunduktan sonra, Index ile o satır indisindeki ve 2. sütundaki değeri geri döndürebiliriz. Sonuç olarak Vlookup ile hiç bir farklılık göstermemesine rağmen, çalışma prensipleri açısından çok büyük farklılıklar vardır.

Özellikle çok büyük dizilerde Index / Match ikilisini kullanmak hesaplamada Vlookup a kıyasla daha avantajlı olmaktadır.

Teşekkürler.

 

 

 

 

 

Google Analytics ve Hedefler (Goals)

150 150 Ayse

Goal(Hedef) nedir?

Google Analytics de bulunan hedef tanımlama özelliği ile sitenizde ziyaretçilerin sayfalara akışını hesaplayabilmek için özel eylem veya etkileşim oluşturmanızı sağlar. Hedef tanımlamak için kullanacağımız tek bir huni adımı veya huniler oluşturabilirsiniz. Hedef oluşturmamızın esas nedeni kullanıcıların ne yaptığını anlamaktır.

Hangi hedeflere ihtiyacımız var?

Hedefler makro ve mikro olmak üzere ikiye ayrılır. Makro dönüşüm, site üzerinden rezervasyon veya satış gibi dönüşümler, mikro dönüşüm ise paylaşılan blog yazıları veya müşterilerin yaptığı yorumlar gibi dönüşümlerdir.

Yaygın olarak oluşturulan hedef’ler ise:

 • Yapılan rezervasyon veya satış için hedef; önceden oluşturduğumuz huni sayesinde işlem sırasında olası herhangi bir engel veya olası sorunu kullanıcı akışıyla görmemizi sağlar. Bu sayede direk sorunla karşılaşılan sayfaya müdahale edilebilir.
 • Eğer e-ticaret sitesi değilseniz, blog yazılarınız yada yapılan yorumlar bir dönüşüm olarak değerlendirilebilir. Broşür tarzı bir internet sitesinde kullanıcıların etkileşim yolunu hedef tanımlayarak belirleyebilirsiniz.
 • Sosyal medya butonları ve paylaşımları için hedef; sosyal medya tarafından sitemize gelen müşterilerin etkileşimini incelememizi sağlar.
 • Yapılan e-mail kampanyalarının hangisinin daha iyi etkileşim getirdiğini ölçümleyebiliriz. Örneğin e-mail yoluyla yapılan özel indirim ile hem e-postaların açılma oranlarını hem de etkileşimi inceleyebiliriz. Bu yolu izleyerek gelen müşterilerin site içinde akış yolunu çıkartabilirsiniz. Sonraki dönem pazarlama stratejilerini belirlemekte yardımcı olacaktır.
 • Yeni üye kayıtları takibi için hedef; eğer üyelik sistemine sahip bir web siteniz varsa, üyelik prosesini gözlemlemek ve yeni üyelerin adımlarını (tıklamalarını, hareketlerini) analiz etmek faydalı olacaktır. Ziyaretçilerin üye olduktan sonraki davranışlarını bilmek, ziyaretçilerinize ürünlerinizi sunacağınız en iyi zamanı ve yeri belirlemenize ve böylece başarılı bir müşteri kazanma stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Diyelim ki harika bir e-book veya uygulama hazırladınız. Sitenizde sunduğunuz bu ürünler veya sağladığınız avantaj sayesinde bir miktar trafik sağladınız. Ürünleri kaç kişi kullanmış/faydalanmış kaydetmelisiniz. Bir hedef tanımlayarak kullanıcı davranışlarını inceleyebilir ve projelerinizin size ne kadar fayda sağladığını ölçümleyebilirsiniz.

 • Müşteri yorumları için hedef; harika bir ürününüz var veya siz öyle düşünüyorsunuz. Eğer iyi bir ürün ise kullanıcılar birbirlerine mutlaka düşündüklerini söyleyeceklerdir. Sitenize takip kodu ekleyerek, yorumların performansını izleyebilirsiniz.
 • Blog yorumları için hedef; son yazdığınız blog yazınız sitenizde bir fırtına oluşturdu, sosyal mecralarda paylaşılıyor, yorumlar sele dönüşmüş. Bu hacmi kaydederek, sosyal mecraların performansını takip ederken metrik formunda kullanabilirsiniz.

Hedef tanımlarken sadece dönüşüm oranları da yeterli olmayabilir. Örneğin teşekkürler sayfası dönüşüm oranı %40, buna karşılık ödeme sayfası dönüşüm oranı %60 olduğunu düşünelim. Şimdi hangi sayfaya odaklanmalıyız? Hangisi en yüksek ROI’a sahip? Tam burada hedef değerleri önem kazanıyor. Hedef değerlerini inceleyerek bu tarz soruları cevaplayabilirsiniz.

Neden A/B Testi Yapmalısınız?

150 150 Ayse

Sitenizin içeriğini, kullanılabilirliğini ve müşteri memnuniyetini ölçmek için A/B testi uyguladınız mı?

Siteniz ne kadar büyük olursa olsun, satışlarınız ne kadar iyi olursa olsun test yapılması gerekir.

İşte  A/B testi uygulamaya başlamak için size bir çok neden:

 

 • A/B testi odak grupları, kullanıcı ve kullanılabilirlik testlerindeki gibi insanların ne yapacaklarıyla ilgili düşüncelerini değil gerçekten yaptıklarını ortaya koyar.
 • A/B testi eyetracking, heatmaps, anketler ile bütün kalitatif dataları toplar, hipotez testinin kabul veya reddine karar verir.
 • A/B testiyle hata olasılıkları bilinir.
 • A/B testi, sitenizin açılış sayfasını ve temalarını farklı versiyonlarla test etmenizi sağlar.
 • A/B/n testi sadece 2 versiyonla sınırlı değildir.
 • A/B testi çok değişkenli testlere göre daha başarılı dönüşüm oranları sağlar.
Site temalarınızı teste tabi tutmadan performanslarının nasıl olduğunu bilemezsiniz.

 

 • A/B testi, affilate geliri, e-ticaret ve mobil dönüşüm optimizasyonları dahil bir çok dönüşüm kanalını takip edebilirsiniz.
 • A/B testiyle takip edilen test grupları için ilave hipotez testi geliştirilebilir, bu sayede çok değişkenli testlere göre daha derin analiz etmeyi sağlar.
 • A/B testini açılış sayfası optimizasyonu, web sitesi dönüşüm optimizasyonu, e-mail testi ve siteyi yeniden tasarlamak için kullanılabilir.
 • A/B testi ile herhangi bir test tasarımını kullanarak özelleştirilmiş bir çok değişkenli test çalıştırmak için kullanılabilir.
 • A/B testi çok değişkenli testler gibi test tasarım seçenekleri sınırlı değildir.
 • A/B testi alakasız trafikleri ayırır sadece ilgili potansiyel etkileşim etkilerini seçer.
 • Çok değişkenli test aşırı trafik gerektirirken, A/B testi tüm metotlardan daha hızlı sonuç verir.
 • A/B testi, çok değişkenli test kadar istatistiksel güven sağlanmadan testi sonlandırmanızı gerektirmez.
 • A/B testinde performansı düşük değişkenleri testi yeniden başlatmaya gerek kalmadan eleyebilirsiniz.
 • A/B testini yorumlamak kolaydır.
 • A/B testi hızlıca yeniden yürütülebilir ve extra doğrulama sağlanabilir.
 • A/B testi sonuçları hem pazarlama hem de finans müdürlerini mutlu eder.
 • A/B testi pazarlama stratejilerinizi ve esas yarattığınız değeri test etmenize olanak sağlar.

 

Özellikle sitenizin dönüşüm oranları düşük ise, alınacak en iyi karar test yapmaktır. Sitenizin perfprmansı nasıl olursa olsun sürekli geliştirmenin yollarının bulunması gerekir. Gelişimi sağlayacak en iyi yol ise A/B testi uygulamaktır.